אם גם אתם מוצאים את עצמכם מנקרים במהלך העבודה במשרד ללא סיבה ניכרת לעין, דעו שאתם ממש לא לבד. למעשה, אנשים רבים עלולים לסבול מעייפות כרונית במהלך חייהם, ולעייפות כזו עשויים להיות גורמים רבים – היגיינת שינה לקויה, אנמיה, סטרס, חוסרים תזונתיים ועוד. אחד הדברים אשר ניתן לעשות במטרה להשיב לגוף את כוחותיו הוא לצרוך מזונות על וצמחי מרפא שונים, כאשר בין הצמחים הבולטים בעשורים האחרונים לטיפול בעייפות הוא צמח המאקה. מהו צמח המאקה, אילו שימושים יש לו ומהן סגולותיו? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

אודות צמח המאקה

המאקה הוא צמח רב שנתי המשתייך למשפחת המצליבים (במשפחת המצליבים תוכלו למצוא גם כרובית, ברוקולי, לפת ועוד) שנפוץ בעיקר בדרום אמריקה. פקעותיו של הצמח אכן דומות לצנון או ללפת, והצמח ידוע בתור צמח מרפא מאחר שהשורש שלו (שהוא החלק המרוכז ביותר במאקה) מכיל אינספור חלבונים, חומצות אמינו, ויטמינים ומינרלים המקנים לו תכונות ייחודיות. לא בכדי לצמח יש היסטוריה ענפה בתחום הרפואה הטבעית, שכן הוספתו לתזונה היומיומית יכולה להשפיע באופן חיובי על הבריאות שלנו.

ישנם שלושה סוגים של שורש המאקה, כאשר לכל אחד מסוגים אלה יש סגולות רפואיות דומיננטיות הנבדלות מהשאר. כמו כן, השורשים נבדלים אלה מאלה בצבעם ובתפוצתם. כך, שורש המאקה הנפוץ ביותר הוא השורש הצהוב, המשפר את חיוניות הגוף, את רמות האנרגיה ומסייע ביכולת הריכוז. כמו כן, שורש המאקה הצהוב עשוי לתרום בכל הנוגע לאיזון ההורמונלי בגוף. שורש נוסף של המאקה הוא שורש המאקה האדום, שהוא בעל ערך תזונתי גבוה מאוד ומסייע בחידוש אנרגיה בגוף ובפריון. שורש המאקה השחור, הנחשב לנדיר ביותר, יעיל בבניית מסת שריר, משפר את יכולת המיקוד ותורם למצב הרוח.

 

 

סגולותיו של הצמח

כאמור, לשורש של צמח המאקה סגולות רפואיות רבות, כאשר אחת מסגולות אלה היא כמובן היכולת שלו לשפר את תפקוד מערכת האדרנל. מערכת האדרנל אחראית על הפרשת הורמונים הקשורים לסטרס, כמו אדרנלין וקורטיזול. כשהורמונים אלה מופרשים לאורך זמן, התוצאה עשויה להיות עייפות כרונית ותשישות. שינה טובה ידועה בתור המפתח לעבודה פרודוקטיבית, ולשם כך צמח המאקה יכול לסייע בהפחתת מתח וחרדה באמצעות חיזוק מערכת האדרנל ושיפור השינה.

כמו כן, ישנם שימושים נוספים למאקה. מטופלים שצרכו את המאקה דיווחו על שיפור במגוון תחומים, כמו שיפור היכולות הקוגניטיביות, שיפור ביצועים פיזיים ועליה בכוח הסיבולת. נוסף על כל אלו, צמח המאקה עשוי לעזור בחיזוק השיער והציפורניים (הודות לעושרו החלבוני ושפע הוויטמינים והמינרלים שיש בו), והוא עשוי להיות מועיל אפילו עבור אנשים המתמודדים עם בעיות פריון אצל גברים ובעיות בתפקוד המיני.

כיצד צורכים אותו ולמי הוא מתאים

החלק במאקה אשר מכיל את מירב החומרים החיוניים שהופכים את הצמח למזון על הוא השורש של הצמח. מדובר בשורש אכיל לחלוטין אותו ניתן לצרוך נא או מבושל, וטעמו מזכיר לפת או קולורבי. עם זאת, כיום ניתן למצוא את שורש המאקה במגוון גרסאות, כמו אבקות של השורש הטחון אותן ניתן להוסיף לשייקים, לסלטים ולמאכלים שונים, או טבליות הניתנות במינון של כעד שלוש כמוסות ביום. מכיוון שמדובר בצמח מרפא הניתן במסגרת הרפואה הטבעית, המאקה עשוי להתאים למגוון רחב של אנשים במגוון גילים, אולם מומלץ להתייעץ עם רופא בטרם נטילתו.

סיכום

לסיכום, אנשים רבים מתמודדים עם עייפות כרונית הפוגעת בתפקודם היומיומי. אם גם אתם סובלים מעייפות כזו, אנחנו ממליצים לכם לפנות לייעוץ אצל גורם רפואי ולשקול יחד עם הרופא להוסיף מאקה לתפריט היומי שלכם.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.