משברים בעבודה הם חלק בלתי נפרד מפיתוח הקריירה של כל אחד ואחת מאיתנו. גם אם אתם משקיעים מאוד בעבודה, סביר מאוד להניח כי נתקלתם לא פעם במשבר שהוביל למחשבות לגבי היכולת האישית ומימוש הפוטנציאל. למעשה, למחשבות שלכם יש כוח עצום ביכולת להשפיע על התחושות וגם על ההתנהגות – ולכן צריך לשים דגש על מתי המחשבה שלכם הופכת ללא מועילה, ובהתאם לכך גם גורמת לירידה בביטחון ובדימוי העצמי כמו גם ירידה בתחושת המסוגלות. מחשבות לא מועילות כמו "אני לא טוב במה שאני עושה" "אני כישלון" "לא אצליח לעולם" הן מחשבות שחולפות בראש, אולם כאשר הן הופכות לחלק בלתי נפרד מהאישיות שלכם, הן גם משפיעות מאוד על היכולת להתגבר על משברים ולפתח את הקריירה שלכם באופן שבו אתם רוצים. לכן, פנייה לעזר המקצועית לטובת שינוי דפוסי החשיבה לדפוסים מקדמים הם חלק משמעותי מפיתוח אישי ועסקי שכל אחד מאיתנו זקוק לו.

מדוע פנייה לטיפול היא חשובה?

בשנים האחרונות ובפרט בשנה האחרונה ניתן להבחין במגמה שהולכת וצוברת תאוצה, וזאת כתוצאה מפנייה של רבבות בני אדם למכונים מוסמכים לבריאות הנפש. הסיבה לכך נובעת מתוך הבנה כי המחשבות הלא מקדמות והלא מועילות משפיעות על איכות החיים אבל גם על היכולת להצליח במקום העבודה. תחושת כישלון אישי בעקבות משבר עלולה ללוות גם זמן רב, ואף להוביל לירידיה משמעותית בפרודוקטיביות. לכן, אפשר לנסות טיפול בשיטת ACT אשר שם דגש על קבלה של מכלול החוויה האנושית לצד חיבור לתחושת הערך והמשמעות שלנו כבני אדם וכעובדים.

מה הקשר בין מחשבה לא מועילה לבין התמודדות עם משברים בעבודה?

מדובר בשיטה שהוכיחה את עצמה לאורך השנים, וזאת בשל היותה שיטה ממוקדת ומתקדמת שבמסגרתה המטופלים מקבלים על עצמם את הקבלה לכך שהם נמצאים במקום לא טוב מבחינה מחשבתית, ולא מנסים להתעלם. התעלמות מהמחשבות הללו במקום העבודה מובילה להתעצמות ואף יכולות להחמיר ככל שהן אינן מטופלות, ועל כן תפקידו של המטפל הוא לסייע לכם לזהות את דפוסי החשיבה הלא מקדמים ולהפוך אותם לדפוסים מקדמים. גם אם אתם חשים שאתם מצליחים לשלוט במחשבות הלא מועילות, סיוע מצד גורם מקצוע יכול לשפוך אור על המקום בו אתם מצויים ולהביא אתכם לעבר חוף מבטחים שבו אתם מקבלים את המחשבות אבל לא נותנים להן לשלוט עליכם או על התפקוד שלכם.

מחשבות לא מקדמות – לא רק בעבודה אלא גם בחיים

משברים בעבודה הם רק סימפטום לאורח חיים קיצוני ועמוס מאוד מבחינה רגשית, בוודאי בעידן שבו רבים רוצים להוכיח את עצמם במקום העבודה ונמצאים בתחרות מתמדת – לא רק מול עובדים אחרים אלא בעיקר מול עצמם. כל אחד רוצה להגיע למקום העבודה כאשר הוא מרגיש במיטבו, ולכן גם משבר ולו הקטן ביותר הוא משבר בו צריך לטפל ולהבין מהיכן הוא נובע. המחשבות הלא מועילות משפיעות כאמור לא רק במקום העבודה אלא גם יוצרות דפוסים הרסניים שמגיעים לידי ביטוי ביכולת להגשים את המטרות האישיות בעבודה אבל גם בחיים.

לסיכום, פנייה לטיפול ממוקד כמו ACT המתבצע באמצעות מטפל מוסמך מהווה הזדמנות אמיתית ליצירה של פריצת דרך בקריירה שתגיע גם לידי ביטוי בחייכם האישיים. המחשבות שלכם לא משקפות אתכם ואת היכולת, ועל כן קבלה של המצב מסגרת ששת השלבים של הטיפול הכוללים: קבלה של חוויה פנימית בעקבות המחשבות, להיות כאן ועכשיו תוך יצירת מגע עם הרגע שבו המחשבות מופיעות, חיזוק החוויה המנטלית, הבהרת הערכים שלכם, מחויבות לאימוץ דפוסי חשיבה אפקטיביים וכן הפרדה קוגניטיבית בין המחשבה לבין ההתנהגות הם הבסיס ליצירה של מרחב אישי בעלת השפעה עצומה בכל הקשור ליכולת לצאת מתוך המחשבה – ולהבין מהיכן היא נובעת.