חשוב לדעת שאם נגרם נזק בגין התנהלות של אדם או גורם אחר, עומדת לרשותכם עילה מוצדקת להגיש תביעה, כזו שתוביל לקבלת פיצויים. כך למשל אם מעדתם ברחוב בשל בור פתוח כך ששברתם את הרגל, אם הרכב ניזוק בגין התנהלות של נהג אחר, או אם חליתם בשל ההתנהלות של המעסיק, טוב לדעת שלכל הפחות ניתן להשיג פיצויים. עם זאת, כיון שהעולם המשפטי סבוך, כיוון שהבירוקרטיה תמיד מציבה מכשולים וכיוון שאף גורם אינו ממהר להעביר פיצויים, מוטב להתנהל לצד עורך דין שמתמחה בענייני נזיקין. מהו אם כן ההבדל בין נזיקין שנוגע לגוף לבין נזיקין שנוגע לרכוש ומה חשוב לדעת בנושא? לרשותכם מדריך מקיף בנושא תביעות נזיקין!

מה נדרשים להוכיח בתביעת נזיקין?

בכל הנוגע לתביעת נזיקין טוב לדעת שאין צורך להוכיח שמי שעשה את הנזק עשה זאת במזיד ואף אין צורך שברקע יהיה חוזה חתום. מה כן יש להוכיח? שני דברים ואת הקשר ביניהם. שנרחיב? יש להוכיח שאכן נגרם נזק (נזק לגוף, לנפש או לרכוש) ויש להוכיח שהצד השני התנהל ברשלנות. מעבר לכך יש להוכיח שהנזק שנגרם הוא אכן תוצאה ישירה של הרשלנות. כך למשל אם נשברה רגל בחוג בזמן שהרצפה לא הייתה רטובה או חלקה מדי, הרי שאין סיבה לתבוע, אך אם ידוע שהרצפה חלקה והמורה בכל זאת ביקשה להתעמל עם גרביים, הרי שניתן להצביע על מידה של התרשלות. פה נציין שאם מתלבטים או מתקשים להתנהל, טוב לדעת שתביעות נזיקין אפשר להגיש בעזרת עורך דין בעל ניסיוןרק כך ניתן להפיק את המרב! רק כך ניתן לקבל מענה מלא, לדעת האם יש עילה מוצדקת להגיש תביעה ואף מה רצוי לעשות כדי לקדם את התהליך על הצד הטוב ביותר.

 

 

פונים לעו"ד? תבחנו תחום התמחות!

פה נציין שבכול הנוגע לתביעת רשלנות רפואית הסיפור מעט יותר מורכב, וזאת כי במקרה שכזה יש להוכיח שהגוף הרפואי בין היתר סטה מסטנדרט הפעולה הסביר. מכאן שיש להבין שכאשר עומדים להיעזר בליווי של עורך דין מקצועי, מוטב שהוא יתמחה בתחום שעומד על הפרק. כך למשל אם מדובר בנזק שנגרם לבית שלנו בשל עבודת שיפוץ, מוטב לפנות אל עו"ד שמתמחה בתביעות נזקי רכוש, ואם מבקשים לתבוע בגין נזק שנגרם למצבנו הבריאותי, יש לפנות אל עו"ד שממתמחה ברשלנות רפואית, כאשר רצוי שהוא יתמחה בתחום שעומד על הפרק (למשל נזק רפואי בעקבות ניתוח). הרעיון הוא שככול שעו"ד יותר מנוסה בתחום יותר ממוקד, כך התהליך עשוי להיות יותר קצר ובמקביל הפיצוי יותר משמעותי.

פיצוי בגין נזקי גוף וטיפ לתחילת הדרך

בכול הנוגע לתביעות נזקי גוף יש להפנים שהסכומים שעומדים על הפרק אינם מיועדים רק כדי לסייע לחזור למצב של לפני הפגיעה, אלא הרבה פעמים מדובר בסכומים שאמורים לכסות הוצאות והפסדים עתידיים. כך למשל אם מדובר בשחקן כדורסל ששבר את היד, יש לפצות אותו גם בגין משחקים שבהם לא יוכל להשתתף, וגם בגין הטיפולים שהוא עוד עתיד לעבור. בנקודה זו הרבה פעמים קשה להכריע בתוך כמה שנים מגיעים לידי החלמה מלאה, ואף קשה להעריך כמה הטיפולים הנחוצים יעלו לאורך השנים, ועל כן יש מקום לייצוג מקצועי שיעלה עבורכם את הרף. לסיכום נציין שאם רוצים להרוויח את המרב ממקרים שנוגעים לנזק גופני/נפשי, או לנזק שנוגע לרכוש, בהחלט רצוי להיעזר בגוף מקצועי שמכיר את ההתנהלות ואף יש לדעת כיצד להתנהל מהרגע הראשון. פה בין היתר מדובר בהגשת ואיסוף מסמכים רפואיים, בתיעוד הזירה שבה התרחשה התאונה וכדומה. בהצלחה!