עבודה בהייטק

אחת ההחלטות החשובות ביותר שעושים בקריירת הייטק, היא ההחלטה לאילו חברות לנסות להתקבל. התשובה לכך מאוד אישית ותלויה ללא ספק בשיקולים רבים. עם זאת, אלה כמה כיוונים למחשבה ודוגמאות לחברות כאלה:

הישראליות הבולטות

ישנן כידוע חברות הייטק ישראליות בולטות רבות. מספיק שניקח לשם ההמחשה חברה כמו אלביט ונראה עד כמה

רחב היקף התחומים שבהם היא מציעה משרות, על פני ערים רבות במדינה. מעבר על מאגר המשרות של אתר דיאלוג, ימחיש לכם את היקף החברות האלה. עוד כמה דוגמאות בולטות הן רפאל, מלם תים, רד בינת ומטריקס.

הבינלאומיות עם הסניף המקומי

אפשרות נוספת למציאת עבודה בהייטק, היא בחברות ענק בינלאומיות, אשר יש להן גם סניף מקומי. דוגמה אחת בולטת במיוחד היא אינטל ישראל, אשר יש לה חלק חשוב בפעילות של אינטל העולמית. זו היא כמובן חברה מחו"ל (מארצות הברית במקרה זה) עם פעילות במדינות שונות כולל ישראל. אפשרות שנייה שדומה לכך, היא חברה ישראלית במקור, שהפכה בינלאומית. דוגמה מאוד בולטת מסוג זה, מספקת חברת טבע. טבע מתמחה בביוטכנולוגיה (כן, גם זה הייטק). היא אמנם פועלת כיום ב-60 מדינות ברחבי העולם, אך המרכז בישראל עדיין בלב העניינים, עם מגוון רחב של פעילויות מחקר, ייצור ושיווק מקומיות.

החוקרים והמפתחים

עולם ההייטק מתבסס במידה רבה במיוחד, על פיתוחים טכנולוגיים חדשניים. אז מה דעתכם לעבוד במעבדות מחקר ובמרכזי פיתוח של חברות שונות? כך תוכלו לקחת חלק בפיתוחים המלהיבים והחדשניים ביותר, פורצי הדרך. לדוגמה: מעבדת המחקר הגדולה ביותר של יבמ מחוץ לארה"ב, נמצאת בישראל. גם לחברות מיקרוסופט וגוגל יש מרכזי מחקר ופיתוח בארץ. כמובן, במרכזים אלה הפעילות ייחודית והדרישות מהמועמדים לעבודה בהן גם הן מיוחדות. זה לא מתאים לכל אחד, אך עשוי להיות כיוון מעניין מאוד, מספק ומשתלם.

הבולטים בנישות

עוד כיוון אפשרי לחיפוש עבודה בהייטק, הוא בחברות שבולטות בנישה ספציפית. חברות מתמחות כאלה, הן לרוב בעלות רמת המומחיות הגבוהה ביותר בתחומן ויש לכך חשיבות רבה. זה נכון ששם של חברה גדולה ומוכרת בקורות החיים, עשוי לפתוח לכם דלתות בהמשך. עם זאת, השמות הגדולים בכלל בהייטק, הם לא בהכרח האיכותיים ביותר בתחום שבו אתם מתמחים. אם התחלתם את דרככם בחברה שהיא קטנה יחסית, אבל מוערכת מאוד מבחינת נישה ספציפית, גם לכך עשוי להיות ערך גדול מאוד. אם תרצו להמשיך את הקריירה סביב אותה הנישה, הדבר עשוי להיחשב יותר לזכותכם, מאשר ניסיון בחברה גדולה, שעיסוקה בנישה זו הוא ברמה נמוכה יותר. שתי דוגמאות בולטות לחברות מתמחות, הן סיסקו וקוואלקום בתחומי הרישות והתקשורת.

לשמור על ראש פתוח

ככלל, חשוב בהייטק להיות עם ראש פתוח בנוגע למקומות תעסוקה. זאת, מאחר שמדובר בתחום דינאמי מאוד. קחו למשל את עולם הסטארטאפים, בו עסקים נפתחים במהירות, מציעים הזדמנויות יוצאות דופן למומחי הייטק ומתפתחים במהירות יוצאת דופן. יש בחברות ההזנק סיכון מובנה, לצד סיכוי גדול לרכישת ניסיון ואף לרווח כספי, שהם לעתים די יוצאי דופן. מעבר לסטארטאפים, עולם ההייטק משתנה כל הזמן. תחומים מסוימים הופכים לפחות בולטים ואף מתיישנים, בעוד תחומים אחרים מופיעים, מתחזקים ולעתים אף דוחקים את הישנים החוצה. בהתאם לכך, משתנה מפת החברות. בתגובה לכל זאת, יש כמובן חברות שמסתגלות ומשכילות להתקדם בחוכמה בהתאם להתפתחויות הטכנולוגיות.

לסיכום

עולם ההייטק מגוון מאוד באפשרויות שהוא מציע והדבר מתבטא היטב, גם מבחינת החברות שבהן ניתן לעבוד. כדאי לנצל מגוון זה.