בעידן שבו רוב העובדים בעולם נאלצים לעבוד שעות רבות אל מול המחשב, סכנות חדשות אורבות לציבור העובדים. למעשה, תמונת ראיית המחשב (CVC) נחשבת לאחת הסכנות הגדולות ביותר של העובדים בשנת 2021, לא מעט בשל המעבר של רבבות עובדים למתכונת של עבודה מהבית לצד שעות רבות של בהייה במחשב לצרכי עבודה אבל גם לצרכי בידור, כמו צפייה בסרטים. המהפכה הדיגיטלית הובילה ענפים רבים לעבודה ממושכת מול מחשב. אם אתם סובלים מתופעות כמו צריבה בעיניים, טשטוש ראייה, איבוד מיקוד, כאבי ראש, כאבי צוואר, אי נוחות ועייפות ניתן בהחלט לומר כי אתם עונים על הקריטריונים של תסמונת ראיית המחשב. תסמונת זו נגרמת כתוצאה מתגובה שונה של המוח והעין בעקבות מאמץ ממושך של העיניים שאינו מתבצע בסינרגיה עם המוח. זאת ועוד, בעקבות העבודה הממושכת מול המחשב העיניים ממצמצות פחות ובהתאם לכך מתרחש תהליך של ייבוש שכבת הדמעות אשר מגנה על העיניים אשר גורם גם הוא לתופעות הבריאותיות אותן ציינו כאן.

אבחון מוקדם – חיוני לטובת טיפול בתסמונת

ממצאי הבדיקה אותם צריך לבצע אצל הרופא הם חשובים מאוד לטובת טיפול בתסמונת, מאחר והתסמינים עלולים להשפיע באופן משמעותי על מצבכם הבריאותי. זאת בשל החמרה משמעותית מאחר ומדובר בתסמונת חדשה יחסית, לא כל הרופאים יודעים לבצע את הבדיקות הנדרשות ובהתאם לכך נגרם לא פעם מצב שבו עובדים מגיעים לטובת קבלת טיפול אולם לא מקבלים את המענה, בעקבות אבחון שגוי. כשל בטיפול או באבחון הוא בגדר רשלנות רפואית, ועל כן במידה ואתם סבורים כי הטיפול אותו קיבלתם היה טיפול רשלני יש לפנות בהקדם לעורך דין המתמחה בתחום, מתוך מטרה לבחון את תמהיל הטיפול אותו קיבלתם ואת קבלת ההחלטות שננקטו, במידה ואכן האבחון היה שגוי.

בשנים האחרונות נרשם זינוק של עשרות אחוזים במספר התביעות שהוגשו כנגד רופאים בעקבות רשלנות רפואית. מדובר בתביעה מורכבת מאוד להוכחה, בייחוד לאור העובדה כי בתי המשפט בוחנים היטב כל תיק ולוקחים בחשבון כי גם רופאים הם בני אדם, ועשויים לטעות בתום דעת. אולם, כאשר ישנו חשד מבוסס לרשלנות בעקבות קבלת חוות דעת רפואית מטעם רופא מומחה וכן ראיות שתומכות, ניתן יהיה להגיש את התביעה ולאשר אותה בבית המשפט – עד לקבלת פיצוי כספי אשר נקבע בהתאם לחומרת הנזק.

תסמונת ראיית המחשב: הסכנה של עובדים ב-2021

כיצד מטפלים בתסמונת?

ראשית, רצוי להפחית את החשיפה למחשב (וגם הימנעות ככל האפשר מחשיפה לקרינה בלתי מייננת) באמצעות לקיחה של הפסקות בנות רבע שעה עד עשרים דקות. בנוסף, סידור נכון של עמדת העבודה הוא חיוני לטובת הפחתת המאמץ של העיניים, מתוך מטרה להפחית את המאמץ של העיניים בעקבות ישיבה לא נכונה. חשוב להבין כי אין כיום מחקרים שהציגו הוכחה חד משמעית לכך כי התסמונת עלולה לגרום לנזקים ארוכי טווח, אולם מדובר בתסמונת חדשה ועל כן אין לחכות לקץ ולמחקר בשביל להבין כי הישיבה שלכם משפיעה מאוד על היכולת להימנע מתסמינים בריאותיים כפי שציינו בתחילת המדריך. במידה ואתם עובדים עם מחשב לפטופ, העדיפו להניח אותו רחוק ולא לקרב אותו לעיניים. במקרים קשים בהם אתם מרגישים טשטוש ראייה וכאבי ראש, יש לפנות לרופא המשפחה לטובת קבלת הפנייה לרופא עיניים אשר יאבחן את התסמונת ובהתאם לכך יספק גם תרופות מרשם או תרופות ללא מרשם כמו למשל טיפות עיניים שיכולות להקל על הכאב. בשום אופן אין להתעלם מהכאב ובכל פעם שאתם חשים כי אתם מאמצים יותר מדי את העיניים, עצמו אותן למשך מספר דקות וקחו הפסקות.

**המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.