למתג בירה

בישראל התפתחו עם השנים כמה וכמה מותגי בירה "בוטיק". זאת, לצד ומעבר לבירות הנפוצות והמוכרות יותר לציבור הרחב, דוגמת מכבי, נשר או גולדסטאר. בסקירה שלפניכם, נציג כמה הבדלים מרכזיים ביניהם:

בזלת של מבשלת הגולן

מבשלת הגולן הוקמה ב-2006, כמבשלת בירה מבוססת ציוד וידע גרמני. "בזלת" הוא קו המוצרים המרכזי של מבשלת הגולן והוא מבוסס על מים הנשאבים ממעיין הסלוקייה. בירה בזלת מגיעה בכמה ואריאציות: פילזנר, אייל ענברי, חיטה ו"דאבל בוק". כולם ארוזים בבקבוק שקוף, עם שם המותג בגדול ובאלכסון, לזיהוי קל ומהיר.

מבשלת אלכסנדר

בעמק חפר, ליד נחל אלכסנדר, ממוקמת מבשלת אלכסנדר שעושה בירה מחיטה ישראלית. מקימי המבשלה הם שני חובבי בירה ושני מסעדנים.הבירות מיוצרות ללא בישול ופיסטור. לוגו החברה מגדיר אותה כ"מבשלת בירה ישראלית" והוא כולל צב (כמו שיש בנחל אלכסנדר), עם כנפיים (אותו צב, אחרי כמה בירות?).

נגב

מבשלת בירה וותיקה זו, החלה את דרכה מחובב בירה שייצר עבור עצמו וזכה בפרסים על יצירותיו. התחביב הפך למקצוע ולמותג מצליח לאורך שנים, שעבר כמה גלגולים. מותג בירה זה, הוא כיום בבעלות חברת נורמן פרימיום ומציע מגוון רחב של סוגי בירות.

הדובים

לא דובים ולא יער, אבל בירה! גם מותג זה החל דרכו מייצור ביתי של חובבים נלהבים והוא נוהג להציע פעם בחודש בירה מיוחדת. את הבירות שלהם, הדובים מיישנים בחביות עץ אלון (נוהג ייחודי). כיאה למיתוג של "דובים", יש כאן כמה סוגים "נועזים", דוגמת בירה עם פלפלי שאטה ("אש"). שמות המוצרים הם בהתאם – גריזלי, טייפון ועוד.

למתג בירה

שפירא

מבשלת הבירה שפירא התחילה כמבשלת בירה ביתית זוכת פרסים ומאז, גדלה וגדלה. בירה זו מיוצרת אמנם בעמק האלה, אך היא ממותגת כ"בירה ירושלמית" (בין השאר באמצעות אלמנט האריה מסמל העיר), מאחר שהיזמים שמאחוריה ירושלמים ושהיא משווקת בעיקר בירושלים.

מלכה

מבשלת בירה בולטת מקיבוץ יחיעם, אשר בגליל המערבי. בירה זו, מיוצרת בארבע ואריאציות: בהירה, אדמונית, חיטה וכהה. בלוגו יש לנו כתר קטן וסימבולי, אבל מי זו "המלכה" שהוא מסמל? "צברית, חלוצה, עצמאית". והכול בצבעי חום שמרניים מעט – דבר שהולך טוב עם "בירה בעבודת יד". כמו פעם.

קרלסברג לומה

אנו מזכירים גם בירה זו כאן, למרות שהיא שונה מעט מהאחרות. המותג הבינלאומי קרלסברג, הוציא כאן גרסה ישראלית מעניינת, בפיתוח מומחית בירה מקומית. זו היא בירת לאגר בטעם הדרים ובמרירות קלה. הבירה מיוצרת בשיטה מיוחדת, שפותחה אף היא בארץ. למעשה, היא אמורה להיות משווקת בהמשך גם ברחבי העולם.

לסיכום

רשימת בירות ישראליות זו, חלקית בלבד. אם תתעמקו, תופתעו לגלות עד כמה תחום זה רחב, יחסית למדינה קטנה כל כך. והמיתוגים – מגוונים בהתאם.