ועדת העיזבונות הוא נושא אשר חשוב לכל ארגון ללא כוונת רווח להכיר. זאת, במסגרת ההתנהלות המיוחדת של גופים אלה, אשר שונה מבחינות רבות למדי ביחס לניהול עסק רגיל. מה היא וועדה זו? מה חשיבותה עבור ארגונים ללא כוונת רווח? וכיצד מגישים בקשה דיגיטלית לוועדת העיזבונות, דרך מערכת יעל"ה? בואו נראה!

מקורות מימון – האתגר החיוני לעמותות

וועדת העיזבונות היא גוף מיוחד, אשר עשוי להיות מקור מימון משמעותי לעמותות ללא כוונת רווח. מייד נרחיב לגביה. קודם לכן, חשוב להזכיר את נושא מקורות המימון בכלל – עמותות מסוג זה זקוקות למקורות מימון שונים. מאחר שהן כפי ששמן מעיד גופים שלא למטרת רווח, הדבר חיוני לשם הפעילות השוטפת של העמותה. שימוש במערכת יעל"ה הוא אפיק אחד מכמה אפיקים, אשר באמצעותם תוכלו להשיג תקציבים כאלה. תוכלו לקרוא את כל המידע על מערכת יעל"ה באתר אטלס. עמותות מתנהלות כספית באופן מורכב למדי והכל מתחיל מתקציב לשם מימון הפעילות. זהו עולם מיוחד של מקורות תקצוב אפשריים, שכולל כמובן גם תרומות, אך לא רק.

אפשרות מימון חשובה

אחת מאפשרויות המימון המעניינות והחשובות, היא מעיזבונות של אנשים אשר הורישו עיזבונות אלה למדינה, עבור מטרות שמתאימות למטרות העמותה שלכם. המדינה מנהלת רישום מסודר של עיזבונות וצוואות כאלה. באופן ספציפי, וועדת העיזבונות היא הגוף הרשמי אשר עוסק בשאלה, לאן להפנות כספים של אנשים, אשר בצוואתם הורישו את עיזבונם למדינה. לכן, עמותות שזקוקות למימון וגם תואמות לדרישות לסוג מימון זה, יכולות לפנות גם אליה.

 

 

כיצד פונים?

מערכת יעל"ה (ייעוד עיזבונות לטובת המדינה) היא מערכת אשר באמצעותה ניתן להגיש בקשה לוועדת העיזבונות. זו היא מערכת לשימוש דרך האינטרנט ובכך, היא מצטרפת לשירותים ממשלתיים רבים אחרים אשר נגישים כיום בצורה הנוחה הזו. אז כיצד עושים זאת באופן מעשי?

מדוע זה כדאי?

גיוס כספים עבור עמותות ללא כוונת רווח מהווה פעילות מתמשכת ולעתים לא קלה. במבט כללי, עמותות צריכות לחשוב גם באופן יצירתי, כולל לגבי מקורות המימון. קל להתמקד רק בתרומות, שהן האפיק הידוע והמוכר (גם לציבור הרחב). אך קבלת כספים מעיזבון מהסוג שציינו, עשויה לספק מימון גדול ומיידי. כמו כן, תהליך הפנייה הוא כפי שהבנתם לא מסובך מדי. חשוב אמנם להשקיע בפנייה היטב, למשל מבחינת תיאור מפורט של הסיבה בגללה אתם חושבים שמתאים לתת דווקא לכם את הכסף. כמו כן, עשויים להסתייע בשירותי ייעוץ לנושא זה, אך זו תהיה השקעה חד פעמית ומשתלמת מאוד. בשונה מגיוס תרומות לסוגיו השונים, אין כאן צורך להשקיע ביצירת הקשר, בין העמותה לבין תורמים פוטנציאליים. במקרה של וועדת העיזבונות, התשתית ל"קשר" זה כבר קיימת ונגישה בקלות רבה עבורכם! כך שכדאי לנצל זאת.

לסיכום

יסודיות היא מפתח חיוני לניהול איכותי. לכן, מומלץ ומשתלם, להכיר היטב את אפשרות הגשת הבקשה הדיגיטלית לוועדת העיזבונות ונצל אותה לקידום מטרות העמותה.